Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Zbliżamy się do kolejnych szkolnych wyborów do Samorządu Uczniowskiego. W dniach 27 maja – 7 czerwca będzie miała miejsce kampania wyborcza kandydatów na przewodniczącego szkoły. Natomiast 10 – 11 czerwca odbędzie się głosowanie. Zachęcamy klasy do dopingowania swoim kandydatom i aktywną pomoc w sztabach wyborczych.
Złote zasady kandydatów:
1. Pokaż, czemu ma to służyć.
Zanim zaczniesz przekonywać innych o swoich racjach, zapoznaj się z opinią i potrzebami innych. Porozmawiaj z innymi uczniami szkoły – dowiedz się, jakie są ich oczekiwania wobec pracy zarządu. Zbierz informacje (np. przez internet), jakie pomysły na działania mają uczniowie innych szkół. Zastanów się, jakie posiadasz zasoby i czego potrzebujesz do realizacji swoich pomysłów. Zaopatrz się w mocne argumenty – to pomoże odeprzeć głosy sceptyków i osób chcących ciebie zniechęcić.
2. Czego się domagasz? Przygotuj program wyborczy.
Zastanów się na czym zależy ci najbardziej, co chcesz osiągnąć i dlaczego? Twój program powinien być atrakcyjny, ale też realny – unikaj obiecanek bez pokrycia. Postaraj się, aby różnił się on od standardowych programów. Oryginalne pomysły to często klucz do zwycięstwa.
3. Opisz siebie i swoje mocne strony.
Napisz kilka słów o sobie, swoich zainteresowaniach. Zastanów się, co wyróżnia ciebie od innych kandydatów i opisz to jako jeden z twoich atutów. To pomoże ci wybić się nad gąszczem innych kampanii. Pamiętaj zarazem, że kampania to nie jest konkurs szczerości – kłamać w żadnym wypadku nie należy, ale opisywanie swoich słabych stron jest wyborczym samobójstwem, zatem takie sprawy jak brak talentu plastycznego lepiej po prostu przemilczeć.
4. Pozyskaj sojuszników. Powołaj swój sztab wyborczy.
Pomyśl, kto może pomóc w realizacji twojej kampanii. Poproś najbliższych znajomych o wsparcie przy pozyskiwaniu wyborców i promocję twojej osoby (lub całej listy kandydatów). Już teraz zastanów się, z kim chcesz lub będziesz współpracować, do kogo zwrócisz się o pomoc, gdy zostaniesz wybrany. Nakreślenie wyborcom listy np. instytucji czy przedsiębiorstw, których wsparcie będziesz starał się pozyskać w dużym stopniu uwiarygodni twoje obietnice.
5. Przeprowadź atrakcyjną kampanię.
Reklamuj swój program wyborczy na ciekawych i przyciągających wzrok plakatach, przygotuj ulotki, które rozdawać będą twoi znajomi, udziel wywiadu szkolnej gazetce lub w radiowęźle, zorganizuj spotkania z wyborcami. Wykorzystaj możliwości, jakie daje Internet do rozpowszechniania swoich pomysłów, myśli i postulatów – komunikatory internetowe takie jak Gadu-gadu, Skype mogą stać się twoim sprzymierzeńcem przy zjednywaniu sobie
ludzi.
PAMIĘTAJ!
Wybory to nie jest konkurs popularności – po prostu pokaż, że potrafisz zrobić najlepiej to, co jest w szkole do zrobienia, po to by stała się ona miejscem, w którym z przyjemnością spędzacie czas.