Główna » Bez kategorii

Warsztaty ekologiczne z udziałem uczniów „Trójki”

Autor: administrator dnia 7 maja 2016 Brak komentarzy

5 i 6 maja 36 uczniów z klasy IV B i IV C wraz z opiekunami wzięło udział w warsztatach ekologicznych w Lipiu zorganizowanych przez Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie, realizowanych w ramach  projektu „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie Dorzecza Parsęty poprzez edukację dzieci i młodzieży”. Celem projektu jest edukacja dzieci i młodzieży z zakresu ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów poprzez uczestnictwo  w warsztatach mających na celu aktywne kształtowanie postaw ekologicznych.

Podczas pierwszego dnia uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących bioróżnorodności oraz zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi. Podczas spaceru po lesie uczniowie dowiedzieli się, dlaczego wymierają gatunki, jak zmiany klimatu wpływają na różnorodność gatunkową oraz jak bioróżnorodność utrzymuje nas przy życiu. Ponadto dzieci rozpoznawały ślady bytowania zwierząt, drzew i roślin charakterystycznych dla dorzecza Parsęty, poznali nowy system ochrony przyrody Natura 2000 oraz uczestniczyli w warsztatach laboratoryjnych: „Fascynujący świat w skali mikro”, podczas których samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe. Po zajęciach była okazja na relaks w „Parku Wodnym” w Świdwinie. Drugiego dnia uczniowie odwiedzili Ogrody „Hortulus” w Dobrzycy.  Miejsce to ma szczególne znaczenie dla edukacji, gdyż obrazuje możliwości naprawy środowiska przyrodniczego zniszczonego na skutek działalności człowieka. Piękne ogrody tematyczne przyprawiały o majowy zawrót głowy. A to jeszcze nie był koniec atrakcji. Najbardziej wyczekiwanym punktem programu była wieża widokowa i labirynt, które znajdują się w Ogrodzie Hortulus Spectabilis. Tam, na powierzchni 1 ha, w wąskich korytarzach ograniczonych wysokimi żywopłotami, uczniowie poszukiwali właściwej ścieżki. Zabawa sprawiła wiele radości i wywołała dużo emocji.

Trwająca dwa dni lekcja ekologii była fantastyczną przygodą, która pogłębiła miłość i szacunek do przyrody oraz sprawiła, że dzieci jeszcze bardziej chcą dbać o środowisko naturalne.

Opracowanie: p. A. Wojciechowska

20160505_115344 20160505_122316 20160505_154010 - Kopia 20160505_154320 20160506_105321 20160506_112338

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.

  Copyright ©2021 Szkoła Podstawowa nr 3, wszystkie prawa zastrzeżone.| Silnik WordPress| Skórka: Gandhi autorstwa Techblissonline.com, tłumaczenie: Skórki Wordpress