Programy profilaktyczne – SP3
W dniu 14 lutego specjalistki z Agencji Profilaktyki i Terapii Uzależnień ze Szczecina zrealizowały w sześciu klasach czwartych (88 uczniów) program profilaktyczny „Magiczne kryształy”. Celem programu było: przeciwdziałanie naśladowania zachowań agresywnych proponowanych przez telewizję i gry komputerowe, uświadamianie dzieciom odrębności wirtualnego świata od świata realnego, poznanie i ćwiczenie form wyrażania własnych myśli i odczuć, uczenie dokonywania świadomych wyborów dotyczących korzystania z telewizji i gier komputerowych, kształtowanie w dzieciach postawy twórczego i aktywnego spędzania wolnego czasu w oderwaniu od wpływu takich mediów jak telewizja, komputer, internet, rozbudzanie wyobraźni i pokazanie alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu. Zajęcia uczyły jak tworzyć pozytywne relacje rówieśnicze, jak bawić się w sposób bezpieczny propagując aktywne spędzanie czasu z rodziną i rodzeństwem. Na koniec zajęć została przeprowadzona wśród uczniów ankieta ewaluacyjna. 90,9% uczniów stwierdziło że zajęcia warsztatowe podobały im się, 82,9% dzieci chciałoby uczestniczyć w tego typu zajęciach na inny temat i 78,4% twierdzi że wykorzysta zdobytą wiedzę na zajęciach.
Natomiast dniu 15 lutego w klasach Va, Vb, Vc, Vd, VIa i VIb (105 uczniów) zrealizowany został przez Agencję Profilaktyki i Terapii Uzależnień ze Szczecina, program profilaktyczny „Bezpieczny komputer”. Celem programu było: podniesienie poziomu wiedzy o zagrożeniach istniejących w internecie, kształtowanie umiejętności korzystania z internetu, skłonienie do autorefleksji na temat czasu spędzonego w internecie i jego wpływu na pozostałe codzienne czynności, uświadomienie skutków nadużywania nowoczesnych środków przekazu, wzbogacanie wiedzy na temat prawidłowego i rozsądnego korzystania z internetu, zwrócenie uwagi na skutki nadmiernego korzystania z komputera dla zdrowia i rozwoju. Na koniec zajęć została przeprowadzona wśród uczniów ankieta ewaluacyjna.87,6 % uczniów stwierdziło że zajęcia warsztatowe podobały im się, 77,1 % dzieci chciałoby uczestniczyć w tego typu zajęciach na inny temat i 74,3 % twierdzi że wykorzysta zdobytą wiedzę na zajęciach.
Przeprowadzone zajęcia w całości zostały sfinansowane ze środków budżetu Gminy Miasta Kołobrzeg na rok 2018, Rozdz. 85153 – Zwalczanie Narkomanii.
Opracowanie: p. M. Rutowicz