Główna » Bez kategorii

Międzynarodowy Dzień Białej Laski – SP3

Autor: administrator dnia 27 października 2021 Brak komentarzy

W ramach akcji Międzynarodowy Dzień Białej Laski „ Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie” zostało zorganizowane  spotkanie z panią Patrycja Klakla, Prezesem  Kołobrzeskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych i panią Anną Krzyżaniak członkinią PZN z Białogardu. Przybyli goście opowiadali uczniom o problemach związanych z niepełnosprawnością dnia codziennego. Przybliżyli  dzieciom jak wygląda życie takiej osoby na co dzień. Na zajęciach obecny był także pies przewodnik.  Osoby niewidome pokazywały przedmioty, które ułatwiają im codzienne życie. Uczniowie mogli zobaczyć  laptopa i telefon udźwiękowiony. Poznali urządzenie do nalewania napoi, kostkę Rubika, mówiące zegarki, aplikacje umożliwiające rozpoznawanie osób i miejsc, maszynę do pisania Braillem  oraz różne książki i mapy pisane Braillem. Dzieci miały możliwość poruszania się za pomocą białej laski.

Wyświetlony został film z autodyskrypcją jak również pokazany został rower tandem dla niewidomych. Zajęcia z osobami niepełnosprawnymi wzrokowo cieszyły się wśród dzieci bardzo dużym zainteresowaniem. Na spotkanie została zaproszona Telewizja Kablowa Kołobrzeg.

     Na głównym korytarzu  została ustawiona tablica informacyjna, a na niej między innymi: list Adama i innych uczniów z Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej w Bydgoszczy, historia Dnia Białej Laski oraz wskazówki, jak pomóc osobie z dysfunkcja wzroku.            

    Uczniowie klasy IV przekonali się jak wygląda życie w ciemności. Wzięli udział w torze przeszkód z zawiązanymi oczami. Każdy uczeń, który nie widział miał swojego przewodnika. Musiał obdarzyć  swojego partnera/partnerkę zaufaniem i słuchać dokładnie wskazówek.

         Zostały zorganizowane lekcje wychowawcze pt. „Życie w ciemności”. Uczniowie wcielali się w osoby niewidome i  zmagali się z trudnościami życia codziennego. Musieli na przykład zapłacić wyliczoną kwotę pieniędzy, posolić i popieprzyć zupę, posłodzić herbatę oraz szybko wyjść na spacer z psem i szybko ubrać kurtkę, czapkę, szalik i rękawiczki. Inne zadania, które musieli wykonać z zasłoniętymi oczami, to chodzenie po schodach, mycie rąk, zachowanie się w toalecie publicznej, liczenie pieniędzy. Uczniowie starali się również rozpoznać smaki różnych produktów. Następnie dzieci zobaczyły, a właściwie wyczuły swoimi palcami jak wygląda Alfabet Braillea. Używając alfabetu Braillea spróbowali napisać kilka wyrazów. Z zawiązanymi oczami próbowali wyjmować z piórnika określone przybory szkolne i poruszali się po klasie.

       Starsi uczniowie zostali zapoznani z listem Adama ucznia Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej w Bydgoszczy. Zostały również zaprezentowane filmy, które uczyły jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku. Uczniowie z zamkniętymi oczami musieli wykonać podstawowe szkolne czynności, takie jak: rozdanie kartek, wyjęcia odpowiedniego przedmiotu z tornistra, wykonać prosty rysunek na kartce. Następnym zadaniem było przeprowadzenie kolegi lub koleżanki przez tor przeszkód, za pomocą komend głosowych, a następnie „pod rękę”.

        Uczniowie jednoznacznie stwierdzili, że czuli się niekomfortowo, obawiali się niektórych zadań, np. slalomu. Zostały również przeprowadzone rozmowy na temat barier architektonicznych i trudności w życiu codziennym, na które mogą natrafić niewidomi i słabo widzący.

     Dzięki uprzejmości Wypożyczalni rowerów niestandardowych w Kołobrzegu uczniowie mieli możliwość zobaczyć i przejechać się tandemem i rowerem trójkołowym.

Organizator: Agnieszka Nikel

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.

  Copyright ©2021 Szkoła Podstawowa nr 3, wszystkie prawa zastrzeżone.| Silnik WordPress| Skórka: Gandhi autorstwa Techblissonline.com, tłumaczenie: Skórki Wordpress