Honorowe Krwiodawstwo – spotkanie uczniów ze specjalistą w Trójce
Ponownie odwiedziła naszą szkołę p. Jolanta Kałucka i przypomniała uczniom informacje dotyczące Honorowego Krwiodawstwa, które jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi.
Przedstawiła też historię badania krwi.
Grupy krwi odkrył austriacki lekarz Karl Landsteiner. Dokonał tego w 1901 roku. Zauważył on, że na krwinkach czerwonych występują dwa antygeny, które warunkują zjawisko aglutynacji, czyli zlepiania się ze sobą poszczególnych krwinek. Korzystając z dorobku swojego poprzednika, dwóch innych uczonych: Ludwik Hirszfeld wraz z Emilem von Dungernem, stworzyli podstawy nauki o grupach krwi. To właśnie oni wprowadzili oznaczenie symbolami A, B, AB, i 0. Takie to właśnie oznaczenie zostało w 1928 roku przyjęte przez państwa na całym świecie.
Dość duże znaczenie ma również antygen D. Jeżeli ktoś ma w swojej krwi antygen D określany jest jako Rh-dodatni. Przeciwnie, u osoby Rh-ujemnej, antygen D nie występuje. Aż u 85% ludzi występuje czynnik D. Natomiast u pozostałych 15% czynnik ten nie występuje. Jego obecność lub brak nie jest w żaden sposób uzależniona od antygenów A i B, a więc każda z grup A, B, AB , 0 może wystąpić jako Rh + lub jako Rh -.
Opracowanie: p. E. Buszac