Dzień Języków Obcych
„Mówić językiem drugiej osoby oznacza uczynić krok ku niej, znieść bariery i lęki”.
Od 2001 roku 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Europa może się poszczycić niezwykłym bogactwem językowym – posiada 23 języki urzędowe, a na jej terytorium istnieje ponad 60 lokalnych wspólnot posługujących się językami regionalnymi lub językami mniejszości.
Należy przy tym pamiętać, że Europejski Dzień Języków dotyczy nie tylko języków obcych. W Polsce są obecne używane także języki mniejszości narodowych i etnicznych (białoruskiej, czeskiej, litewskiej, niemieckiej, ormiańskiej, rosyjskiej, słowackiej, ukraińskiej, żydowskiej, karaimskiej, łemkowskiej, romskiej i tatarskiej), a także język regionalny – kaszubski. Ponadto nie zapominajmy o takich terytorialnych odmianach języka polskiego, jak gwary czy dialekty. Są one ważną częścią kultury, którą warto chronić i pielęgnować. W przeciwnym razie nie będziemy wiedzieć, skąd się wzięło słowo wihajster i czy ma ono coś wspólnego z dynksem; co oznaczają w gwarze warszawskiej cebula i sikor, a także czy borówka w gwarze krakowskiej oznacza to samo, co czarna jagoda, a grule na Podhalu – to samo, co pyry w PoznaniuJ
A jak obchodziliśmy Dzień Języków Obcych w Szkole Podstawowej nr3?
Na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego rozmawialiśmy o tym, dlaczego warto jest uczyć się języków obcych, mówiliśmy o ciekawostkach językowych i zastanawialiśmy się z czym kojarzą się nam różne kraje europejskie np. Holandia (drewniaki, tulipany, ser gołda) czy Włochy (weneckie maski, pizza, Coloseum), rozwiązywaliśmy rebusy i krzyżówki. Uczniowie wykonali piękne flagi i plakaty, które ozdobiły szkolny korytarz zachęcając do nauki języków obcych.
Cztery drużyny z klas piątych reprezentowały Szkołę Podstawową nr 3 na Międzyszkolnym konkursie „Wiedzy o krajach i językach Europy”, który odbył się w SP4. Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę i wykazali się doskonałą wiedzą zajmując I, II i III miejsce:
- I miejsce: Ania Marzec, Laura Wiśniewska, Jan Gałązka – kl. V c
- II miejsce Hanna Hester, Wiktoria Szmidt, Paweł Dzwonek – kl. V a
- III miejsce Olga Jagiełłowicz, Mateusz Łuczak, Filip Wieczorek – kl. V d
W tym dniu rozstrzygnięty również został szkolny konkurs na „Plakat Zachęcający do Nauki Języków Obcych”:
– I miejsce i główną nagrodę zdobyła praca Krystiana Wilczewskiego z kl.VI d,
– II miejsce Gabrysia Bednarska z kl. IIa.
Wyróżnione zostały również plakaty:
– Miłosza Ciszewskiego kl.IIc,
– Natalii Hoc kl.IIIa,
– Wiktorii Piotrowskiej kl.IIIa,
-Wiktorii Konwerskiej kl.IVb,
– Kacpra Ratajczyka kl.IVb,
– Aleksandry Wysockiej kl.Vd
Wszystkim uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy!
Opracowanie: p. A. Wojciechowska