Główna » Bez kategorii

,,Dobre łącza” – udział uczniów klasy VI b w programie CEO i projekt ,,Nasze ślady w internecie” – SP3

Autor: administrator1 dnia 24 czerwca 2021 Brak komentarzy

Uczniowie klasy VI b od kwietnia biorą udział w programie Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej ,,Dobre łącza”. Celem programu jest wzmacnianie bezpieczeństwa dzieci w internecie poprzez rozwijanie ich kompetencji społeczno-emocjonalnych (SEL) takich jak: samoświadomość, samokontrola, świadomość społeczna, zdolności interpersonalne i odpowiedzialne podejmowanie decyzji. W ramach programu wykorzystywane są narzędzia edukacyjne oparte na metodzie psychoedukacji poprzez film. W trakcie zajęć z wychowawcą szóstoklasiści oglądają filmy krótkometrażowe, często nagradzane na rozmaitych festiwalach filmowych, a odnoszące się do kompetencji społeczno-emocjonalnych oraz inspirujące do samorozwoju. 

Szóstoklasiści po projekcji filmu ,,Wielkie przygody małej kreski” zastanawiali się na swoją aktywnością w internecie. Uczniowie dyskutowali na temat własnych emocji, ich rozpoznawania. W ten sposób kompetencje społeczno-emocjonalne wspierają osiąganie wspólnych celów i dążeń. Skupiliśmy się na rozwijaniu samoświadomości w świecie online i offline. Podjęliśmy kwestię zostawiania pozytywnych śladów oraz budowania świadomości siebie zarówno w internecie, jak i poza nim. Dzieci  stworzyły mapy miejsc odwiedzanych w internecie. Miejsca zostały oznaczone jako szczególnie lubiane lub szczególnie denerwujące (np. plusy i minusy o różnej wielkości). Podczas rysowania map szóstoklasiści skupiali się na emocjach i zastanawiali się, jakie emocje częściej towarzyszą im podczas korzystania z internetu.

 Projekt edukacyjny ,,Nasze miejsca w internecie” pozwolił ,,odczytać” uczucia towarzyszące uczniom w trakcie nauczania zdalnego oraz rozszerzył ich samoświadomość, dzięki temu wiedzą, że we współczesnym świecie  warto czasem zatrzymać się, przyjrzeć się sobie. Takie zatrzymanie się, introspekcja, refleksja na temat własnych e-śladów powinny w efekcie prowadzić na zewnątrz, umożliwiając m.in. bardziej świadome relacje interpersonalne.

 Opracowanie: Beata Kalota

mde
Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.

  Copyright ©2021 Szkoła Podstawowa nr 3, wszystkie prawa zastrzeżone.| Silnik WordPress| Skórka: Gandhi autorstwa Techblissonline.com, tłumaczenie: Skórki Wordpress