Cyberprzestrzeń bez granic. – SP 3
W ramach projektu Kultura z dostawą do domu realizowanego przez Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu uczniowie klas 7 A, D, E i F wzięli udział w bardzo ciekawych zajęciach, na języku polskim oraz godzinie wychowawczej, prowadzonych przez Panią Annę Milke.
Na początku zajęć Pani Ania opowiadała uczniom o greckich muzach, przypomniała kim były, jakie pełniły funkcje i czym się zajmowały.
Następnie uczniowie rozmawiali o mediach, jako dziesiątej muzie. Opowiadali o funkcjach mediów: informacyjnej, rozrywkowej, opiniotwórczej, edukacyjnej oraz kontrolnej. Siódmoklasiści przypomnieli sobie pojęcie reklamy, sloganu reklamowego, perswazji. Wskazywali elementy manipulacji w mediach, a także wymieniali wady i zalety reklamy jako komunikatu perswazyjnego oraz wskazywali przyczyny braku obiektywizmu w przekazach reklamowych. Przy okazji wspominali wpadki medialne, dyskutowali nad przyczynami takich zdarzeń oraz sposobami ich uniknięcia.
Kolejnym, bardzo ciekawym tematem dla uczniów, był netflor, czyli nowomoda językowa: memy, gify, łańcuszki szczęścia, demotywatory. Siódmoklasiści poznawali historię nowinek językowych, określili ich tematykę, a także wskazywali w nich sarkazm i ironię. Wspólnie tworzyli galerię memów.
Był to nie tylko bardzo ciekawy sposób powtórzenia i utrwalenia wiadomości, ale także okazja do wyrażania własnej opinii na jakiś temat i obrony własnego zdania podczas dyskusji.
Joanna Szydłowska