Główna » Bez kategorii

Patriota i Patriotka XXI wieku – VII B w projekcie CEO – SP3

Autor: administrator dnia 20 listopada 2018 Brak komentarzy

Klasa VII B brała udział w ogólnopolskim projekcie realizowanym przez Centrum Edukacji  Obywatelskiej – Patriota i Patriotka XXI wieku. Jego ideą jest wzmocnienie obywatelskiego rozumienia patriotyzmu, kształtowanie patriotyzmu lokalnego i promowanie postawy społecznego zaangażowania.

Setna rocznica odzyskania niepodległości napełnia dumą i optymizmem, ale także skłania do refleksji: co to znaczy być patriotą w XXI wieku? Czy w naszych czasach również żyją bohaterowie? Realizując zadania projektowe poszukiwaliśmy odpowiedzi na te i podobne pytania, ponieważ jesteśmy przekonani, że to kluczowe kwestie w procesie edukacji i budowaniu wśród młodych ludzi postaw świadomych obywateli,  zakochanych w swoim kraju i pragnących dobra nie tylko własnego, ale także wszystkich wokół siebie.                              

W ramach projektu uczniowie klasy VII B opracowali mapę myśli obrazującą ich rozumienie nowoczesnego patriotyzmu. Stworzyli również krąg wartości, idei i postaw wspólnych dla całej grupy obejmujący między innymi: zaufanie, odpowiedzialność, wolność jednostki, różnorodność, miłość, uczciwość, poczucie własnej wartości, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, wsparcie, otwartość. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który miał miejsce 16 listopada, klasa przygotowała dwie wystawy wykonanych przez siebie plakatów i kolaży pt.”Patriota i Patriotka XXI wieku”. Uczniowie, razem z wychowawczynią p. Agnieszką Wojciechowską, zorganizowali i poprowadzili szkolny konkurs „Kocham Cię Polsko!” dla klas VII i VIII. Podczas konkursu reprezentanci klas odczytywali łamańce językowe, sprawdzali swoją znajomość przysłów i powiedzeń, a także zmierzyli się z zagadnieniami z historii oraz z języka polskiego. Ulubioną konkurencją uczniów okazały się kalambury. Zadanie polegało na przedstawieniu za pomocą gestów wylosowanej przez siebie postaci sławnego Polaka (np. Mikołaja Kopernika, Józefa Piłsudskiego, Jana Pawła II,  Lecha Wałęsy czy Adama Małysza).

Udział w programie CEO podsumowaliśmy refleksją, że patriotyzm w czasach pokoju nie jest – wbrew pozorom – sprawą oczywistą. Zaczyna się bowiem od codziennych, drobnych spraw: kasowania biletu w autobusie, przytrzymania drzwi osobie z niepełnosprawnością, unikania wulgaryzmów, godnego zachowania w kraju i za granicą. To właśnie te zwykłe, codzienne zachowania wynikają z podstawowych zasad współczesnego patrioty: uczciwości, uważności na drugiego człowieka i jego potrzeby, szacunku do swojego języka i ojczyzny.

Opracowanie: p. Agnieszka Wojciechowska, wychowawczyni klasy VII B.

edf

edf

edf

edf

edf

edf

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.

  Copyright ©2021 Szkoła Podstawowa nr 3, wszystkie prawa zastrzeżone.| Silnik WordPress| Skórka: Gandhi autorstwa Techblissonline.com, tłumaczenie: Skórki Wordpress