ŚWIĘTO TEATRU W SP3
„Bawcie się w teatr i dajcie się oczarować magii teatru”- to hasło głośno brzmiało w dniu 21 marca 2016 roku, kiedy społeczność szkolna SP3 wspólnie celebrowała jubileuszowy 55. Międzynarodowy Dzień Teatru.
W związku z obchodami tego artystycznego święta, uczniowie klasy V d wraz ze szkolnym kołem recytatorskim zorganizowali apel w nowej „teatralnej” odsłonie.
Uczennice przedstawiły historię tego święta, ujmująco wyrecytowały utwory: „Teatr”, „Magiczne miejsce”, „Teatrzyk cieni”.
Ciekawym rozwiązaniem było przybliżenie historii teatru europejskiego poprzez zastosowanie multimediów. Zaskakującym pomysłem okazał się film nagrany telefonem komórkowym. W czasie projekcji historię teatru omówiły… pacynki.
Piątoklasiści sugestywnie wcielili się w odtwarzane role.
Niepodważalny talent aktorski uczniowie klasy V d ujawnili podczas inscenizacji pięciu żartobliwych scenek, będących nową wersją znanych baśni i bajek.
„Spotkanie z aktorem”, „Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka”, „Kopciuszek” oraz „Jaś i Małgosia” to tytuły minispektakli, które niosły w swej treści dydaktyzm i pouczenia. Autentyczność wykreowanych przez uczniów postaci sprawiła, że widzowie (uczniowie SP3) na pewno wiedzą, że teatr to nie tylko kurtyna i scena, a „serce” teatru stanowią: aktor, reżyser, scenograf, charakteryzator, sufler, kompozytor, operator świateł, krawiec, bileter, szatniarz. Wymienieni ludzie teatru potrafią „wyczarować” nową – sceniczną rzeczywistość.
Widzowie poznali elementy utworu dramatycznego, które były zawarte w treści ról odgrywanych przez dzieci.
Nieszablonowość tego apelu podkreśliło włączenie widowni w zdarzenia dziejące się na scenie. Widzowie wspólnie z aktorami użalali się nad losem Kopciuszka, wraz z suflerem podpowiadali tekst główny tytułowej Małgosi, żywiołowo reagowali śmiechem na każdy żart, gest lub zabawną scenę.
Uczniowie „Trójki” znacznie wzbogacili swoją wiedzę o teatrze, biorąc aktywny udział w nauce poprzez zabawę.
Teatr to niezwykłe miejsce, w którym szybciej bije serce. Teatr ma różne oblicza.
Pamiętajmy o tym!
Apel został zakończony miłym akcentem. Podsumowano konkurs „Kartka walentynkowa w języku angielskim lub niemieckim” oraz konkurs fotograficzny Samorządu Uczniowskiego i wręczono zwycięzcom nagrody.
Opracowanie: p. Beata Kalota