Główna » Bez kategorii

Międzynarodowy Dzień Białej Laski w SP 3

Autor: administrator1 dnia 28 października 2020 Brak komentarzy

W dniach 12-22 października Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski: „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”, objętej patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Celem akcji było kształtowanie  postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii  wobec osób niepełnosprawnych, przygotowanie społeczności uczniowskiej do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych wzrokowo.

Poniżej prezentujemy skrót z działań podjętych w tym niezwykłym tygodniu.

Zajęcia z osobami niewidomymi cieszyły się wśród dzieci bardzo dużym zainteresowaniem. W klasach  I – IV zostały zorganizowane lekcje wychowawcze pt. „Życie w ciemności”. Uczniowie wcielali się w osoby niewidome i  zmagali się z trudnościami życia codziennego. Musieli na przykład zapłacić wyliczoną kwotę pieniędzy, posłodzić herbatę, nalać wodę do kubka oraz  wyjść na spacer z psem i szybko ubrać kurtkę, czapkę i szalik. Inne zadania, które musieli wykonać z zasłoniętymi oczami, to chodzenie po schodach, mycie rąk, zachowanie się w toalecie publicznej, liczenie pieniędzy.  Kolejnym zadaniem było pisanie na tablicy bez użycia zmysłu wzroku. Uczniowie jednoznacznie stwierdzili, że czuli się niekomfortowo, obawiali się niektórych zadań. W tych klasach zostały również przeprowadzone rozmowy na temat barier architektonicznych i trudności w życiu codziennym, na które mogą natrafić niewidomi i słabo widzący.

Uczniowie zostali zapoznani z listem Adama ucznia Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej w Bydgoszczy. Zostały również zaprezentowane filmy, które uczyły jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku.

Nauczyciel języka angielskiego w  związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Białej Laski (znanego również jako World Sight Day) zorganizował uczniom klasy IIa i IIc zajęcia związane z tym tematem. Rozmawiali o tym, jak ważny jest wzrok, jak ograniczać niszczący wpływ niebezpiecznych czynników na nasze oczy oraz jak o nie dbać. Następnie obejrzeli krótki film ukazujący piękno świata, wykonali kilka krótkich ćwiczeń rozluźniających oczy oraz plakaty symbolizujące troskę o nie.

Uczniowie klasy VIII b i VIII d wraz z wychowawcami  wykonali slalom na boisku szkolnym – osoba z zamkniętymi oczami była prowadzona przez przewodnika. Uczniowie dzielili się  odczuciami, jakie budziło chodzenie bez możliwości widzenia oraz sytuacja odpowiedzialności za drugą, uzależnioną od nich osobę.

W klasie III a zostały przeprowadzone warsztaty. Uczniowie mieli do wykonania różne zadania. Musieli odnaleźć swoje ubrania, które były poprzekładane na lewą stronę, musieli odnaleźć swoje buty, które musieli rozwiązać, ubrać i zawiązać. Kolejne zadaniem było odnalezienie kolegi, który wołał po imieniu dziecko z zawiązanymi oczyma. W tle toczyły się rozmowy pozostałych uczniów z klasy.

Klasy młodsze zostały zapoznane z filmikami przesłanymi od pani Patrycji Klakle, przedstawicielki  Kołobrzeskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, na temat osób niewidomych i ich przygody jaką są rajdy rowerowe na tandemach.

Na głównym korytarzu  została ustawiona tablica informacyjna, a na niej między innymi: list Adama i innych uczniów z Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej w Bydgoszczy, historia Dnia Białej Laski oraz wskazówki, jak pomoc osobie z dysfunkcja wzroku.

Szkolne Koło Wolontariatu dziękuje wszystkim, którzy postanowili włączyć się w kampanię społeczną „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!”, której inicjatorem był Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy nr 1dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus.

Opracowanie: A. Nikel

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.

  Copyright ©2021 Szkoła Podstawowa nr 3, wszystkie prawa zastrzeżone.| Silnik WordPress| Skórka: Gandhi autorstwa Techblissonline.com, tłumaczenie: Skórki Wordpress